Bonny Hills Physical Culture is fast approaching the end of another successful and fun filled year. Recently the Club travelled to Coffs Harbour to compete in the Zone Championships and results were as follows:-
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
5 Years – Final Dallas Rogers, Semi Katrice Millar & Jayda Norrie
6 Years – 1st Eden Rogers, Final Tenisha Kinnaird, Semi Savannah Nowak, Heat Imogen McNeil & Kiara Newman
7-8 Year Team – 6th Place
7 Years – Final Holly Vanderveer, Semi Amelia Madden & Isla-Rose Heagney, Heat Sophie Cheers
8 Years – Semi Charli Hearne, Jemma Joyce, Heat Chloe-Marie Moroney, Sammi Long, Charlotte Murdoch
9-10 Year Team – 4th Place
9 Years – 2nd Amy Clarke, Final Tahlia Latimore
10 Years – 4th Tekirra Kinnaird, Final Bronte Hart, Ebony Nicholas, Renee Clarke & Emily Hollis, Semi Callie Hearne
11-12 Year Team – 4th Place
12 Years – 4th Amber Nicholas, 5th Jazzy Miles, Final Phoebe Gee, Semi Amity Bird, Lizzie Bean, Lily Maruszak & Phoebe Hanlon
13-14 Year Team – 1st Place
13 Years – Final Grace Dixon, Semi Kate Tweddle, Tilly Hearne, Lily Rumbelow
14 Years – Final Natalie Cheers
15-1st Year Team – 4th Place
15 Years – 1st Ashley Thompson, Final Taylee Eames, Semi Emily Dixon
1st Year Seniors – 3rd Mikayla Gill, Semi Tori Hasler
Novice Ladies – Final Ellie Drury, Semi Lisa Rogers, Cassie Gatley, Heat Belinda Clarke & Kim Nicholas
Intermediate Ladies – Final Keahne Kinnaird & Shannon Bakic, Semi Melissa Hasler
Open Ladies Under 33 – Final Ashley Drury, Semi Caitlin Folpp
Open Ladies Over 33 – 6th Heidi Sawyer, Semi Lisa Dixon & Kelly Madden
Open Ladies Over 43 & 53 Combined – Semi Bev Whatson & Donna Eames
These are great results for a country club & congratulations must go to all the dedicated teachers, members and their families. Good luck to the 6 members competing at National Finals.
Club Champions for 2013 are:-
Sub-Junior Club Champion – Eden Rogers
Junior Club Champion – Ebony Nicholas
Senior Champion – Mikayla Gill
Ladies Champion – Ellie Drury
Sub-Junior Marching Champion – Charli Hearne
Junior Marching Champion – Amber Nicholas
Senior Marching Champion – Ashley Thompson
Ladies Marching Champion – Keahne Kinnaird
Dance Award – Jemma Joyce
Good Luck to our 5 senior girls who will soon be competing at the State Sports Centre for the opportunity to perform at the Sydney Opera House in the Senior National Finals.